Majiteľka firmy Pralinkovo si pochvaľuje pomoc SBA. „Bol to brutálny prínos pre môj biznis,“ tvrdí.
Po dvadsiatich rokoch vo finančnom sektore potrebovala vyštudovaná ekonómka Lenka Macová zmenu. Rozhodla sa doma v Osuskom (obci v okrese Senica) vyrábať domáce čokoládové pralinky. Z prémiovej belgickej čokolády Callebaut, ktorej výnimočnú chuť dopĺňa vlastnými plnkami.
Firma Pralinkovo vznikla oficiálne v auguste 2019, o rok neskôr zasiahla aj Slovensko pandémia koronakrízy. „Začala som vlastne dva týždne pred jej vypuknutím. Nebolo to nič ľahké,“ priznáva Macová, ktorá na rozbeh svojho podnikania využila aj služby SBA.
Chuť skúsiť niečo iné Lenku spolu s vášňou pre čokoládu neustále hnala vpred. Dnes sú jej čokoládové pralinky obľúbeným artiklom nielen v blízkom okolí. „Za rok sa to celé viac ráz otočí. Júl a august sú nulové mesiace, kedy sa čokoláda zle spracováva a ešte horšie distribuuje. V septembri sa mi začína sezóna. Potom príde rozbehový október a za ním najvyťaženejší november. Ja som sama pre seba volám Chicago, kedy je roboty naozaj vyše hlavy. V tom čase vyrábam napríklad aj čokoládové adventné kalendáre,“ vraví.
Jej pracovný život sa de facto riadi podľa kalendára. „Silný je aj Valentín, čiže Deň zamilovaných (14. februára), množstvo objednávok musí Macová uspokojiť aj pred Medzinárodným dňom žien (8. marec). „A potom príde v máji Deň matiek či koniec školského roka. A kto sú najčastejšie moji klienti? Najmä ženy, tvoria až 90-percent mojej klientely,“ vraví majiteľka Pralinkova.
SBA? Brutálny prínos
Macová pečie doma v Osuskom, kde si vytvorila vlastné priestory na podnikanie. Pomáha jej v tom od vlaňajška aj profesionálna topička čokolády, vďaka čomu je schopná plniť objednávky efektívnejšie, ekonomickejšie aj rýchlejšie. Všetko však zatiaľ stíha sama. „Stále som rovnaký magor, ale už sa možno blíži čas, že budem musieť niekoho pribrať. A uvažujem aj nad možným rozšírením prevádzky. Len musím nabrať ešte viac odvahy,“ prezrádza Macová.
Jej biznisu výrazne napomohlo poradenstvo v oblasti sociálnych sietí a vytvorenia e-shopu. Macová v rámci projektu NP INT čerpala v Slovak Business Agency službu dlhodobé individuálne poradenstvo. Túžila totiž expandovať aj na český trh. „Zo začiatku sa mi do toho ani nechcelo, no teraz viem, že pomoc z SBA znamenala pre moje podnikanie brutálny prínos. Vrelo odporúčam aj ostatným. Poradili mi aj s e-shopom, webstránkou, nastavením cookies, GDPR a rôznym právnymi vecami,“ vraví.
Aj vďaka tomu sú dnes stránky Pralinkova aj na Facebooku a Instagrame veľmi slušne sledované. A znamenajú základ do ďalšieho podnikania. A čo v ňom hrá prím? „Jednoznačne bonboniéry. To je stále najväčší hit.“