Podpora rodinného podnikania

Čo vám ponúkame?

Bezplatné poradenstvo a odbornú pomoc pre rodinné podniky, ktoré riešia otázky spojené s nástupníctvom a s generačnou výmenou, hľadajú možnosti rozvoja potenciálu členov rodinného podniku, plánujú integrovanie profesionálneho manažmentu, alebo v súčasnosti  riešia dopady koronakrízy na rodinný podnik.

Predmetom Schémy na podporu rodinného podnikania v SR 2017 – 2020 (schéma pomoci de minimisje podporiť rozvoj rodinného podnikania a vytvárať vhodné podmienky pre proces generačnej výmeny v rámci rodinných podnikov. Schéma vychádza z „Akčného plánu pre podnikanie 2020“ ), ktorý konštatuje že vo väčšine členských štátov zatiaľ malé a stredné podniky (ďalej len ako „MSP“)  neboli schopné dosiahnuť úroveň spred krízy. Tento fakt ohrozuje naplnenie cieľov stratégie Európa 2020.

Významnú časť MSP tvoria rodinné podniky, ktoré vytvárajú podmienky pre rast pracovných miest a zamestnávanie znevýhodnených sociálnych skupín. V prípade rodinných podnikov je však kľúčovým faktorom ich udržateľnosť. Podľa dostupných štúdií len 30% rodinných podnikov prežije po 2. generáciu, 10-15% prežije po 3. generáciu a len 3-5% prežije aj po 4. generáciu.

Schéma na podporu rodinného podnikania je preto zameraná na posilnenie konkurencieschopnosti a rastu slovenských rodinných podnikov pôsobiacich v regionálnom, národnom alebo medzinárodnom priestore. Vďaka podpore budú rodinné podniky schopné ekonomicky vhodnejšie nastaviť svoje podnikateľské zámery a bude taktiež znížené riziko ich zlyhania v procese alebo v dôsledku generačnej výmeny, prípadne transferu vlastníctva.

Malé a stredné rodinné podniky na celom území Slovenska vo všetkých odvetviach hospodárstva okrem odvetví poľnohospodárskej a potravinárskej výroby, ktoré spĺňajú definíciu malého a stredného podniku a zároveň nasledujúcu definíciu rodinného podniku:

Rodinným podnikom sa rozumie skupina fyzických osôb, ktorých spájajú pokrvné väzby alebo rozhodnutím súdu alebo zákonom uznané väzby s rovnakým účinkom (adopcia, manželstvo) alebo majú medzi sebou osobné, vzájomné väzby a majú záujem týmito spoločnými väzbami vytvoriť vzájomnú závislosť, previazanosť a odkázanosť (druh, družka) (ďalej len „rodina“) a spĺňajú aspoň jednu z nasledovných podmienok vo vzťahu k podniku

 

  1. jeden člen alebo viacerí vlastnia viac ako 50 % podielov, hlasov alebo akcií v podniku;
  2. jeden člen alebo viacerí vlastnia v podniku taký podiel, počet hlasov alebo akcií, že sú schopní presadiť svoju vôľu proti ostatným spoluvlastníkom (ďalej len „má vplyv“);
  3. jeden člen alebo viacerí vykonávajú kontrolné funkcie v podniku a majú vplyv;
  4. jeden člen alebo viacerí vykonávajú riadiace funkcie v podniku a majú vplyv.

Ponuka služieb pre rodinné podniky

Podnikatelia majú možnosť využiť rôzne druhy podpory pri svojom podnikaní. Pri podpore sa uplatňujú pravidlá pomoci de minimis. Čo je a ako funguje štátna a de minimis pomoc?

Podpora pre rodinné podniky je realizovaná v rámci Schémy na podporu rodinného podnikania 2017-2020 (schéma pomoci de minimis) pod gesciou Ministerstva hospodárstva SR.

Podpora sa v zmysle tejto schémy poskytuje nepriamou formou ako informácie a poradenstvo v oblasti podnikania.

Hlavné oblasti podpory:

 

  • Cielené posilňovanie potenciálu MSP prostredníctvom vypracovania analýz, štúdií a pod. pre konkrétneho žiadateľa s cieľom definovania prekážok a bariér rozvoja konkrétneho rodinného podniku a navrhnutia opatrení na zlepšenie jeho postavenia na trhu, ako aj prostredníctvom spracovania, tlače a prekladov informačných brožúr, manuálov, letákov, publikácií a iných propagačných materiálov daného rodinného podniku.
  • Poskytovanie individuálneho odborného poradenstva (konzultácií, mentoringu a koučingu) v oblasti budovania podnikateľských zručností v procese ohodnocovania rodinných podnikov pre účely generačnej výmeny a transferu vlastníctva.
  • Poskytovanie informácií a skupinového poradenstva (semináre, workshopy, prednášky) v oblasti podnikania a propagácii rodinného podnikania, najmä prostredníctvom informačných podujatí propagujúcich konkrétny rodinný podnik a príklady úspešnej praxe rodinného podnikania.

  • Poskytovanie vzdelávania a odborných tréningov v oblasti rodinného podnikania a budovania podnikateľských zručností v procese generačnej výmeny, ako aj tvorby stratégií nástupníctva, rozvoja talent managementu, podnikovej kultúry, zručností pre zvládnutie procesu generačnej výmeny, zručností pre rozvoj kapacít rodinných podnikov, a ďalších kľúčových schopností.

  • Úhradu nákladov (cestovné náklady, výdavky na ubytovanie, účastnícke poplatky) súvisiacich s účasťou na výstavách, veľtrhoch, konferenciách, kooperačných a iných domácich a medzinárodných podujatiach. Účasťou sa podporuje rozvoj a zvyšovanie manažérskych schopností, rozvoj strategického plánovania, strategickej flexibility, zlepšovanie znalostí globálneho trhu, rozvoj sektorovej a medzisektorovej spolupráce, ako aj zvyšovanie technických schopností a zručností potrebných pre vstup do medzinárodnej spolupráce.

Výzvy na predkladanie žiadostí

Ďalšia výzva na predkladanie žiadostí na poskytovanie pomoci malým a stredným rodinných podnikom sa pripravuje v polovici r. 2021. Sledujte túto sekciu webovej stránky Národného podnikateľského centra.

Hľadáme expertov (konzultantov, mentorov, lektorov, koučov) pre rodinné podniky - naďalej sa môžete prihlasovať  do databázy externých spolupracovníkov SBA. Viacej informácií, podmienky, kritéria a prihláška TU

Novinky o pripravovaných výzvach zverejňujeme aj na komunikačných kanáloch SBA - FB, Instagram, LinkedIn, Twitter.

Prihláste sa na odber elektronického Newslettru a pravidelne dostávajte informácie o novinkách do svojho emailu - Prihlásiť na odber

Staňte sa našim expertom!

1. Pilotná výzva na poskytovanie odborného poradenstva v otázkach nástupníctva a generačnej výmeny bola vyhlásená v roku 2018, realizácia prebehla v mesiacoch november 2018 - marec 2019.

Sumárne údaje o pilotnej výzve:

  • počet prijatých žiadostí: 30
  • schválené žiadosti: 21
  • podporené rodinné podniky: 19 (dvaja úspešní žiadatelia nepodpísali zmluvu o poskytnutí podpory)
  • zapojení experti pre rodinné podniky: 28
  • počet hodín poradenstva: 1 990 hodín
  • celková suma poskytnutých služieb: 341 591,- €

Výsledky hodnotenia žiadostí pilotnej výzvy – zoznam podporených a neschválených projektov

 

2. Druhá výzva na poskytovanie odborného poradenstva v otázkach nástupníctva a generačnej výmeny z hľadiska riadenia rodinnej firmy (manažérske nástupníctvo), z hľadiska majetku (transfer vlastníctva) a na riešenie dopadov krízy spôsobenej COVID-19 na rodinný podnik bola zverejnená 16.7.2020. Žiadosti sa prijímali do uzávierky dňa 17.8.2020. V septembri a októbri prebiehal proces formálneho a vecného hodnotenia došlých žiadostí a zazmluvňovanie schválených žiadateľov. Pomoc úspešným rodinným podnikom nefinančnou formou – bezplatným poradenstvom prostredníctvom expertov na rodinné podnikanie sa začala poskytovať v novembri s termínom ukončenia 10.2.2021.

Viac informácií o výzve TU

Výsledky výzvy po zasadnutí výberovej komisie dňa 6.10.2020 - zoznam podporených a neschválených projektov TU

Priebežné údaje o výzve:

  • počet prijatých žiadostí: 73
  • počet schválených žiadostí: 33
  • suma schválených žiadostí: 550 371,- Eur
  • zapojení experti pre rodinné podniky: 56 osôb

Staňte sa našim expertom!